JАВНИ ПОЗИВ
ЗА УЧЕШЋЕ У ПРОГРАМУ ПРУЖАЊА СТАНДАРДИЗОВАНЕ УСЛУГЕ МЕНТОРИНГА СЕКТОРИМА ПРЕРАЂИВАЧКЕ ИНДУСТРИЈЕ У 2023. ГОДИНИ,
У ОКВИРУ ПРОГРАМА „ОСНАЖИВАЊЕ И ДАЉЕ УСПОСТАВЉАЊЕ УСЛУГЕ МЕНТОРИНГА ЗА МАЛА И СРЕДЊА ПРЕДУЗЕЋА У ЗЕМЉАМА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА “
Развојна агенција Србије (у даљем тексту: РАС) расписује Јавни позив за учешће у „Програму пружања стандардизоване услуге менторинга секторима прерађивачке индустрије у 2023. години“, који је саставни део програма РАС и Јапанске агенције за међународну сарадњу JICA „ Оснаживање и даље успостављање услуге менторинга за мала и средња предузећа у земљама Западног Балкана“ (у даљем тексту Програм) са циљем унапређења пословног амбијента и подршке несметаном развоју ММСПП која послују у оквиру сектора прерађивачке индустрије груписане у четири области и то: индустрија машина и опреме; прехрамбена индустрија; дрвна и индустрија намештаја и индустрија гуме и пластике. Јавни позив се објављује у складу са Годишњим програмом рада Развојне агенције Србије за 2023. годину.
Услуга менторинга је намењена микро, малим и средњим привредним друштвима и предузетницима и има за циљ развој пословања и смањење броја неуспешних привредних субјеката.
Менторинг је свеобухватан процес подршке привредним субјектима који се налазе у пресудном тренутку за развој или опстанак. Представља заједнички рад ментора и привредног субјекта у циљу превазилажења тренутне ситуације и налажења најповољнијих решења за будуће пословање. Кроз овај приступ, привредни субјекат прима равномерну, временски распоређену континуирану подршку, ради постизања што бољих резултата. Јапанска искуства у обављању менторинга су показала да су ефекти оваквог вида консалтинга далеко већи од повремених и краткорочних савета.
Процес менторинга одвија се по методологији РАС, развијеној у сарадњи са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу (JICA). Методологија одређује кораке у процесу у оквиру којег стручно лице - ментор спроводи у директном контакту и раду са власником и/или законским заступником привредног субјекта (од 25 до 50 сати по кориснику) и то у просторијама корисника (не мање од 75% од укупног броја предвиђених сати). Власник и/или законски заступник привредног субјекта и ментор заједно проучавају актуелно пословање, разлоге тренутних проблема или сметње за даљи развој, најважније потенцијале за раст, те на основу констатованог стања ментор и корисник менторинг услуге припремају план/пројекат развоја.
Методологија стандардизоване услуге менторинга дефинише кораке и активности у реализацији менторинга (управљање шемом, рад на терену, број посета, активности у оквиру сваке посете, време предвиђено за припрему плана и извештавање) и то кроз водиче: Општи водич за менторинг, Водич за менторинг за почетнике и Водич за менторинг зрелих предузећа.
Менторинг чини скуп следећих услуга:
УСЛОВИ ЗА УЧЕШЋЕ
Право на учешће у Програму имају микро, мала и средња привредна друштва и предузетници, који испуњавају следеће услове:
(Прилог 1 - Листа области и класификационих делатности које су прихватљиве за кандидовање по Програму)
ТРАЈАЊЕ
Јавни позив је отворен до 26. маја 2023. године.
Крајњи рок за завршетак пружања стандардизоване менторинг услуге је 20. новембар 2023. године.
ПОТРЕБНА ДОКУМЕНТАЦИЈА
РАС задржава право да за потпуне пријаве затражи додатну документацију од надлежне АРРА.
ФИНАНСИЈСКА СРЕДСТВА
Укупан буџет за пружање стандардизоване услуге менторинг износи 7.000.000,00 динара.
НАЧИН ПРИЈАВЉИВАЊА
Пријаве са свим пратећим обрасцима и документацијом се подносе лично или препорученом поштом АРРА са назнаком: Пријава за учешће у Програму пружања стандардизоване услуге менторинга секторима прерађивачке индустрије у 2023. години.
ПРАТЕЋА ДОКУМЕНТАЦИЈА:
Образац 2 – Евалуација пријава од стране АРРА
Образац 3 – Листа предложених и одбијених корисника АРРА
Центар за развој Јабланичког и Пчињског округа
Адреса: Пана Ђукића 42, Лесковац
Телефон: 016/315-0115; 016/3150-114
E-mail: info@centarzarazvoj.org