JAVNI POZIV
ZA UČEŠĆE U PROGRAMU PRUŽANjA STANDARDIZOVANE USLUGE MENTORINGA SEKTORIMA PRERAĐIVAČKE INDUSTRIJE U 2024. GODINI,
U OKVIRU
PROGRAMA „OSNAŽIVANjE I DALjE USPOSTAVLjANjE USLUGE MENTORINGA ZA MALA I SREDNjA PREDUZEĆA U ZEMLjAMA ZAPADNOG BALKANA"
Razvojna agencija Srbije (u daljem tekstu: RAS) raspisuje Javni poziv za učešće u „Programu pružanja standardizovane usluge mentoringa sektorima prerađivačke industrije u 2024. godini“, koji je sastavni deo programa RAS i Japanske agencije za međunarodnu saradnju JICA „ Osnaživanje i dalje uspostavljanje usluge mentoringa za mala i srednja preduzeća u zemljama Zapadnog Balkana“ (u daljem tekstu Program) sa ciljem unapređenja poslovnog ambijenta i podrške nesmetanom razvoju MMSPP koja posluju u okviru sektora prerađivačke industrije grupisane u četiri oblasti i to: industrija mašina i opreme; prehrambena industrija; drvna i industrija nameštaja i industrija gume i plastike. Javni poziv se objavljuje u skladu sa Godišnjim programom rada Razvojne agencije Srbije za 2024. godinu.
Usluga mentoringa je namenjena mikro, malim i srednjim privrednim društvima i preduzetnicima i ima za cilj razvoj poslovanja i smanjenje broja neuspešnih privrednih subjekata.
Mentoring je sveobuhvatan proces podrške privrednim subjektima koji se nalaze u presudnom trenutku za razvoj ili opstanak. Predstavlja zajednički rad mentora i privrednog subjekta u cilju prevazilaženja trenutne situacije i nalaženja najpovoljnijih rešenja za buduće poslovanje. Kroz ovaj pristup, privredni subjekat prima ravnomernu, vremenski raspoređenu kontinuiranu podršku, radi postizanja što boljih rezultata. Japanska iskustva u obavljanju mentoringa su pokazala da su efekti ovakvog vida konsaltinga daleko veći od povremenih i kratkoročnih saveta.
Proces mentoringa odvija se po metodologiji RAS, razvijenoj u saradnji sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA). Metodologija određuje korake u procesu u okviru kojeg stručno lice - mentor sprovodi u direktnom kontaktu i radu sa vlasnikom i/ili zakonskim zastupnikom privrednog subjekta (od 25 do 50 sati po korisniku) i to u prostorijama korisnika (ne manje od 75% od ukupnog broja predviđenih sati). Vlasnik i/ili zakonski zastupnik privrednog subjekta i mentor zajedno proučavaju aktuelno poslovanje, razloge trenutnih problema ili smetnje za dalji razvoj, najvažnije potencijale za rast, te na osnovu konstatovanog stanja mentor i korisnik mentoring usluge pripremaju plan/projekat razvoja.
Metodologija standardizovane usluge mentoringa definiše korake i aktivnosti u realizaciji mentoringa (upravljanje šemom, rad na terenu, broj poseta, aktivnosti u okviru svake posete, vreme predviđeno za pripremu plana i izveštavanje) i to kroz vodiče: Opšti vodič za mentoring, Vodič za mentoring za početnike i Vodič za mentoring zrelih preduzeća.
Mentoring čini skup sledećih usluga:
USLOVI ZA UČEŠĆE
Pravo na učešće u Programu imaju mikro, mala i srednja privredna društva i preduzetnici, koji ispunjavaju sledeće uslove:
(Prilog 1 - Lista oblasti i klasifikacionih delatnosti koje su prihvatljive za kandidovanje po Programu)
TRAJANjE
Javni poziv je otvoren do 26. aprila 2024. godine.
Krajnji rok za završetak pružanja standardizovane mentoring usluge je 20. novembar 2024. godine.
POTREBNA DOKUMENTACIJA
RAS zadržava pravo da za potpune prijave zatraži dodatnu dokumentaciju od nadležne ARRA.
FINANSIJSKA SREDSTVA
Ukupan budžet za pružanje standardizovane usluge mentoring iznosi 8.000.000,00 dinara.
NAČIN PRIJAVLjIVANjA
Prijave sa svim pratećim obrascima i dokumentacijom se podnose lično ili preporučenom poštom akreditovinim regionalnim razvjnim agencijama (ARRA) sa naznakom: Prijava za učešće u Programu pružanja standardizovane usluge mentoringa sektorima prerađivačke industrije u 2024. godini.
Mentori iz ARRA pružaju besplatnu podršku u pripremi dokumentacije za prijavu.
DOKUMENTACIJA
Obrazac 2 – Evaluacija prijava od strane ARRA
Razvojna agencija Srbije (u daljem tekstu: Agencija) kroz sprovođenje višegodišnjeg Programa podrške privrednim društvima za ulazak u lance dobavljača multinacionalnih kompanija (u daljem tekstu: Program) ima za cilj podizanje kapaciteta privrednih društava u svrhu uključivanja u međunarodne lance vrednosti multinacionalnih kompanija (u daljem tekstu: MNK).
Javni poziv je objavljen 05. decembra 2023. godine i trajaće 90 dana, odnosno do 04. marta 2024. godine.
USLOVI ZA UČEŠĆE U PROGRAMU
Pravo na učešće u Programu i korišćenje bespovratnih sredstava ima Podnosilac prijave koji kumulativno ispunjava sledeće opšte i posebne uslove:
Opšti uslovi:
Posebni uslovi:
Tehnički kapacitet:
Poslovni kapaciteti:
Kadrovski kapacitet:
Finansijski kapaciteti:
NAMENA BESPOVRATNIH SREDSTAVA
Bespovratna sredstva se mogu se dodeliti za realizaciju mera intervencija pod kojima se podrazumeva podrška za ulaganje u materijalnu imovinu, podrška za ulaganje u nematerijalnu imovinu i konsultantska podrška za unapređenje poslovnih performansi.
Korisnik može ostvariti pravo na jednu ili više mera intervencije u skladu sa potrebama poslovanja, dostavljenim Pismom preporuke MNK/Pismom preporuke Dobavljača MNK, kao i ostvarenim bodovima nakon okončanja postupka dijagnostike poslovnih performansi.
Ulaganje u materijalnu imovinu
Pod podrškom za ulaganje u materijalnu imovinu podrazumeva se sprovođenje sledećih aktivnosti:
Refundacija do 60% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 14.000.000,00 RSD.
Refundacija do 60% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 12.000.000,00 RSD.
Refundacija do 50% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 5.000.000,00 RSD.
Refundacija do 70% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 15.000.000,00 RSD.
Refundacija do 40% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 10.000.000,00 RSD.
Ulaganje u nematerijalnu imovinu
Pod podrškom za ulaganje u nematerijalnu imovinu podrazumeva se sprovođenje sledećih aktivnosti:
Refundacija do 50% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 2.500.000,00 RSD.
Refundacija do 70% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 7.000.000,00 RSD.
Refundacija do 50% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 1.500.000 RSD.
Refundacija do 80% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 1.500.000,00 RSD po jednoj sprovedenoj dijagnostici.
Refundacija do 80% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 300.000,00 RSD.
Refundacija do 80% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 2.500.000,00 RSD.
Konsultantska podrška za unapređenje poslovnih performansi
Pod ovom merom intervencije podrazumeva se sprovođenje sledećih aktivnosti:
Refundacija do 70% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 3.000.000,00 RSD.
Refundacija do 70% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 2.500.000,00 RSD.
Refundacija do 70% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 1.000.000,00 RSD.
Refundacija do 70% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 1.500.000,00 RSD.
Refundacija do 70% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 2.500.000,00 RSD.
Refundacija do 70% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 1.500.000,00 RSD.
Refundacija do 70% od vrednosti opravdanih troškova za predmetnu aktivnost, u iznosu koji ne može biti veći od 1.500.000,00 RSD.
RASPOLOŽIVA FINANSIJSKA SREDSTVA
Za realizaciju ovog programa opredeljen je budžet u iznosu od 190.000.000,00 RSD.
Raspoloživa sredstva se odobravaju pojedinačno Korisnicima, refundacijom kao sufinansiranje u visini do određenog procenta iznosa opravdanih troškova u iznosu koji ne može biti veći od 23.000.000,00 RSD.
NAČIN PRIJAVLJIVANJA
Prijave se podnose elektronski, kreiranjem korisničkog naloga na linku https://prijave.ras.gov.rs/dobavljaci/ i verifikacijom internet adrese.
Kreiranjem korisničkog naloga otvara se stranica za unos podataka, kao i za unos prateće dokumentacije, a sve u okviru Obrasca 1 – Prijava za učešće u Programu. Podnosilac prijave nakon unosa podataka i kompletiranja dokumentacije, potvrđuje da je Prijava kompletna. Potvrdom da je Prijava kompletna smatra se da je ista i podneta na Javni poziv, nakon čega se elektronski zaprimljuje, a svaki Podnosilac prijave dobija obaveštenje o prijemu i zavodni broj Prijave. Podnosilac prijave može podneti samo jednu Prijavu.
Link za prijavu je dostupan do kraja Javnog poziva, nakon čega više nije moguće podneti Prijavu.
POTREBNA DOKUMENTACIJA ZA KONKURISANJE
Svaki Podnosilac prijave je u obavezi da na Portal Agencije unese sledeću dokumentaciju:
Napomena: Pismo preporuke MNK ili Pismo preporuke Dobavljača MNK Podnosilac prijave može dostaviti naknadno, nakon datuma podnošenja Prijave, a najkasnije do trenutka okončanja postupka dijagnostike poslovnih performansi.
Dodatna dokumentacija koja nije obavezan uslov za učešće u Programu
Podnosilac prijave uz Prijavu može podneti i sledeću dokumentaciju:
1. Obrazac 1 – Obrazac prijave na Program, koji se elektronski podnosi na Portalu Agencije;
2. Obrazac 2 – Izjave Podnosioca prijave koje se odnose na potvrđivanje podnošenja Obrasca 1 putem Portala Agencije, ispunjenost uslova i prihvatanje uslova za učešće u Programu, neosuđivanost Podnosioca prijave i njegovih zakonskih zastupnika za privredne prestupe i krivična dela protiv privrede, koje se daju pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću, kao i o povezanim privrednim društvima i postojanju obaveze sprovođenja finansijske konsolidacije ili izuzimanju od obaveze od sprovođenja finansijske konsolidacije, ukoliko je Podnosilac prijave matično društvo ili zavisno društvo u okviru grupe;
3. Obrazac 3 – Pismo preporuke MNK;
4. Obrazac 4 – Pismo preporuke Dobavljača MNK;
5. Obrazac 5 – Plan unapređenja;
6. Obrazac 6 – Zahtev za isplatu odobrenih bespovratnih sredstava;
7. Obrazac 7 – Izjava od strane MNK kojom se potvrđuje priroda komercijalnog odnosa sa Dobavljačem MNK;
9. Prilog 2 – Metodologija za utvrđivanje kriterijuma i pondera za ocenjivanje dopuštenih prijava;
10. Uputstvo za sprovođenje dijagnostike poslovnih performansi;
11. Uputstvo za verifikaciju odobrenih mera intervencije;
ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА УЧЕШЋЕ НА GROWTH BOOTCAMP – у
ЗА МЛАДЕ ПРЕКОГРАНИЧНОГ РЕГИОНА СЕВЕРНЕ МАКЕДОНИЈЕ И СРБИЈЕ
У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА ШАНСА ЗА ТЕБЕ
Основне информације: Пројект ШАНСА ЗА ТЕБЕ (No 48-00-00164-2021-28-3) у оквиру ИПА II Програма прекограничне сарадње Србије и Северне Македоније 2016-2020 (у даљем тексту: Пројект) је заједничка иницијатива Центра за управљање знањем Скопље Северна Македонија, Центра за развој планског региона Скопља Северна Македонија, Центар за развој Јабланичког и Пчињског округа Лесковац, Србија и Општина Власотинце, Србија (у даљем тексту: Пројектни партнери). Овај пројекат је су-финансиран од стране Европске уније. Пројект настоји да побољша механизме за подршку запошљивости и мобилности радне снаге у прекограничном подручју Србије и Северне Македоније. Пројекат се фокусира на увођење нових приступа и сарадње између јавног и приватног сектора у циљу подршке запошљивости и мобилности радне снаге у прекограничном подручју и повећању капацитета и компетенција јавног и приватног сектора за спровођење програма запошљавања. У том смислу пројекти партнери расписују Јавни позива за учешће на Growth Bootcamp-у за младе прекограничног региона Северна Македонија и Србија. Јавни позив се расписује се са обе стране границе. Српски партнери расписују Јавни позив за кориснике из Јабланичког и Пчињског округа а Македонски партнери за кориснике из Североисточног региона и дела Скопског региона који је покривен Програмом прекограничне сарадње Србије и Северне Македоније.
Growth Bootcamp-у за младе из Јабланичког и Пчињског округа се одржава у периоду од 04 до 07 марта 2024..г. у Хотелу Бавка у Лесковцу. Учешће на Growth Bootcamp-у за младе је бесплатно за 30 селектованих учесника. Буџет пројекта покрива трошкове превоза, смештаја и исхране
Шта је циљ Growth Bootcamp-а за младе? Основни циљ кампа је да помогне младим људима из прекограничног региона да развију своје радне и предузетничке вештине и да препознају могућности за професионални и каријерни РАСТ.
Шта ћеш научити? Кроз добре савете и смернице за 4 дана научићете како да развијете своје личне и професионалне вештине, своју каријеру, како да се издвојите у маси, како да дођете до жељеног посла и још много тога. Такође ћете склопити трајна пријатељства са другим талентованим младим људима попут вас.
Ко може да се пријави?: Јавни позив је отворен за младе и незапослене особе, старости од 16 до 29 година из једне од општина Јабланичког и Пчињског округа.
Критеријуми за пријаву/селекцију корисника: Заинтересованост корисника за учешће на пројекту је основни критеријум за пријаву корисника.
Рок и начин пријаве: Пријава траје до 29.02.2024.г. Пријавни формулар можете преузети у општини Власотинце на писарници, или се пријавити путем следећег линка https://forms.gle/G11cRcN3HnoByhov6
Додатне информације: Контакт особе за кандидате/кориснике из Јабланичког и Пчињског округа за све информације су 1) Маринко Ђорђевић, Координатор за општинску сарадњу у прекограничном, адреса Општина Власотинце Трг ослобођења 12, 16210 Власотинце е-маил marinko.djordjevic@vlasotince.rs и 2) Добрила Судимац Мратинковић, Регионални координатор пројекта, адреса Центар за развој Јабланичког и Пчињског округа, Пана Ђукића 42, 16000 Лесковац е-маил dobrila.sudimac.mratinkovic@centarzarazvoj.org
Политика заштите приватности: Сврха прикупљања и обраде личних података је регистровање заинтересованих корисника пројекта. Лични подаци се обрађују у складу са Општом уредбом о заштити података (ЕУ) 2016/679 и релевантним македонским / српским законима о заштити података. Обавештење о заштити личних података је прилог овог Јавног позива.